Тема уроку.
Амінооцтова кислота. її будова і властивості .
Цілі
уроку: формувати знання учнів про нітрогеновмісні спі
луки; показати склад і будову на прикладі амінооі
тової кислоти; ознайомити учнів з молекулярна
та структурною формулами амінооцтової кислі
ти — біфункціональною сполукою, що місти
амінр- й карбоксильну функціональні групи,|
амфотерними властивостями; показати поширена
амінокислот у природі, їх біологічну роль, застос|
вання.
луки; показати склад і будову на прикладі амінооі
тової кислоти; ознайомити учнів з молекулярна
та структурною формулами амінооцтової кислі
ти — біфункціональною сполукою, що місти
амінр- й карбоксильну функціональні групи,|
амфотерними властивостями; показати поширена
амінокислот у природі, їх біологічну роль, застос|
вання.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Форми роботи:
розповідь учителя, фронтальна робота. Обладнання: таблиця амінокислот.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
II.
Мотивація навчальної діяльності
Нітроген міститься в
органічних сполуках:
•
у структурі карбонового ланцюга;
•
у складі функціональної нітрогрупи -N02
(залишок ні кислоти
НNО3);
•
у складі функціональної аміногрупи -NH2 (залишок молекул| амоніаку NH3).
Наведіть приклади відомих вам нітрогеновмісних
органічну речовин.
Речовини, що містять одну або кілька
аміногруп, відомі ва| з біології, називаються амінокислотами.
III. Вивчення нового
матеріалу
1. Амінокислоти
Розповідь учителя
Амінокислоти — це нітрогеновмісні
органічні речовини, у молекулах яких містяться аміногрупа -NH2 і карбоксильна група -СООН, з'єднані з
вуглеводневим радикалом.
Загальна
формула амінокислот — Н2N - R - СООН.
За систематичною номенклатурою назви амінокислот
утворюються з назв відповідних кислот шляхом додавання префікса амі-но- й зазначенням місця
розташування аміногрупи відносно карбоксильної групи.
Наприклад:
СН3-СН2-СН-СООН
NH2
2-амінобутанова кислота
сн3-сн-сн2-соон
NH2
3-амінобутанова кислота
Часто використовується
також інший спосіб складання назв амінокислот, відповідно до якого до
тривіальної назви карбонової кислоти додається префікс аміно- із зазначенням
положення аміногрупи літерою грецького алфавіту. Наприклад:
СН3-СН2-СН-СООН
а-аміномасляна кислота
СН3-СН-СН2-СООН
NН2
р-аміномасляна кислота
|
|
Деякі
найважливіші а-амінокислоти
|
Для ос-амінокислот ІІ-СН(гШ2)СООН, які відіграють винятково важливу роль у процесах життєдіяльності тварин і рослин, застосовуються тривіальні назви.
|
|
Формула
|
|
Назва
|
|
Позначення
|
|
С6Н5СН2
- СН (г>ГН2) - СООН
|
|
Фенілаланін
|
|
Рке (Фен)
|
Якщо в молекулі амінокислоти містяться дві аміногрупи, тові назві використовується префікс діаміно-, три групи гШ2 — три-аміно- і т. д.
Наприклад:
Н2К-СН2-СН-СООН
NН2
2,3-діамінопропанова кислота
Наявність двох або
трьох карбоксильних груп позначається в назві суфіксом -діова або -тріова кислота:
НООС-СН2-СН-СООН
Nн2
2-амінобутандіова кислота
Найпростіший
представник класу амінокислот має формулу Н2М-СН2-СООН — аміноетанова
(або амінооцтова) кислота-перший член гомологічного ряду одноосновних насичених
амінокислот.
сн3-сн-соон
2-амінопропанова
кислота
Демонстрація 16. Зразки амінокислот
Розглядаємо зразки
амінокислот і таблицю з формулами й назвами амінокислот, робимо висновок про
фізичні властивості амінокислот.
За
фізичними властивостями амінокилоти — білі кристалічні речовини, добре розчинні
у воді, багато які з них мають солодкий смак.
Амінокислоти дуже
поширені в природі. Це цеглинки, з яких побудовані всі рослинні й тваринні
білки.
2. Хімічні властивості
амінооцтової кислоти
Особливості
хімічних властивостей зумовлені одночасною наявністю в молекулах двох
функціональних груп: основної Н^-
і кислотної СООН, тому амінокислоти за хімічними
властивостями — амфотерні органічні сполуки.
Як
діятимуть амінокислоти на індикатори? (Не реагуватимуть)
Які хімічні властивості проявлятимуть амінокислоти? (Усі властиві
карбоновим кислотам)
Завдання. Запишіть рівняння взаємодії амінооцтової
кислоти з магнієм, кальцій оксидом, натрій гідроксидом, натрій карбонатом.
Амінокислоти за
кислотними властивостями сильніші за карбонові кислоти.
Як основи амінокислоти
взаємодіють із кислотами (реакція приєднання):
Н2n - СН2 - СООН + НС1 -» [Н3N - СН2 - СООН]+ СI Важлива властивість амінокислот — здатність взаємодіяти одна з одною
завдяки наявності двох функціональних груп.
Міжмолекулярна взаємодія а-амінокислот приводить до
утворення пептидів. У результаті взаємодії двох а-амінокислот утворюється
дипептид.
0 0
H2N-сн,-с-Oн+н -N-сн-соон >Н2N-СН2-С-N-СН-СООН
Н СН3 Н СН3
Н СН3 Н СН3
гліцин аланін гліциналанін (дипептид)
Міжмолекулярна реакція
за участі трьох а-амінокислот приводить до утворення трипептиду і т. д.
Фрагменти молекул амінокислот, що утворюють пептидний
ланцюг, називаються амінокислотними залишками, а зв'язок СО-NH —пептидним зв'язком.
Найважливіші природні полімери — білки — належать до
поліпептидів, тобто являють собою продукт поліконденсації а-амінокислот.
...+нNн - сн - соон+нNн - СН - СООН+НNН - СН - СООН+...
-пН20
...-НN-СН-СО-NH-СН-СО-NH-СН-СО-...
пептидні зв'язки
3. Одержання
амінокислот
• Гідроліз білків.
Дія амоняку нагалегенозаміщенні карбонові кислоти:
С1СН2 - СООН + 2Н3N - Н2N - СН2 - СООН + NH4С1
IV. Первинне застосування
одержаних знань
(керована практика)
(керована практика)
Завдання 1. Запишіть рівняння
одержання трипептиду аміно-оцтової кислоти.
Завдання 2. Запишіть рівняння
одержання дипептиду з гліцину й валіну.
V. Підбиття підсумків уроку
Підбиваємо підсумки
уроку, оцінюємо роботу учнів на уроці.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати
матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Творче
завдання. Запропонуйте перетворення, з допомогою яких можна одержати амінооцтову
кислоту з метану.